zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking suszarek do warzyw i owoców

Suszarki do warzyw i owoców

-75 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1

Suszarki do warzyw i owoców

O Suszarkach do warzyw i owoców

Suszarki do warzyw i owoców przydadzą się każdej pani domu i wszystkim lubiącym gotować. Jesienią czy zimą suszone warzywa i owoce będą idealnym dodatkiem do zup, kompotów oraz herbat. Ceny suszarek do warzyw i owoców mogą się bardzo różnić, dlatego kupując urządzenie tego typu warto zrobić dokładne porównanie cen i zapoznać z opisami parametrów poszczególnych produktów.

Budowa suszarek do warzyw i owoców

Suszarki do warzyw i owoców składają się z sita, pokrywy i obudowy. Wewnątrz nich znajduje się system wentylacyjno-grzewczy, który pozwala na suszenie produktów. Na sitach układa się warzywa i owoce, więc są one najważniejszym elementem urządzenia. Na rynku dostępne są suszarki mające od 3 do 9 sit, chociaż obecnie istnieją modele pozwalające na zwiększenie ilości sit, nawet do 30 sztuk. Średnica sit suszarek do warzyw i owoców może sięgać do 33 cm. Warto sprawdzić wysokość położenia sit, czyli wysokość brzegów. Większe produkty zmieszczą się jedynie na sitach ustawionych powyżej 5 cm.

Obudowa suszarek do warzyw i owoców powinna być przezroczysta, aby móc kontrolować proces suszenia. Zazwyczaj jest ona zrobiona z plastiku, więc jest lekka i trwała. Należy sprawdzić czy da się ją rozłożyć na części. Ułatwi to w późniejszym czasie mycie i konserwacje suszarki do warzyw i owoców.

Pokrywa suszarek do warzyw i owoców powinna się łatwo wkładać i zdejmować oraz być przezroczysta. Gwarantuje to komfort użytkowania i zwiększa jej funkcjonalność. Warto też przed zakupem sprawdzić szczelność pokrywy. Brak hermetyczności może bowiem przyczynić się do mniejszej wydajności sprzętu.

Na rynku dostępne są suszarki do warzyw i owoców mające kształt koła, ale również przypominające komodę. W pieszym typie system wentyalcyjno-grzewczy znajduje się na dole, w podstawie. W drugim suszenie odbywa się od góry, co jest droższym, lecz wydajniejszym rozwiązaniem.

Parametry suszarek do warzyw i owoców

Zazwyczaj pojemność suszarek do warzyw i owoców wynosi 10-11 l w modelach z 4-5 siatkami. Istnieją jednak urządzenia, które są w stanie zmieścić nawet 15 l produktów. Niestety nie wszyscy producenci podają pojemność suszarek. Warto wtedy sprawdzić średnicę i ilość siatek w sprzęcie.

Moc suszarek do warzyw i owoców ma wpływ na wydajność i długość suszenia poszczególnych produktów. Warto zakupić więc sprzęt posiadający wyższą moc. Na rynku dostępne są suszarki o mocy od 240 W do 700 W. Zazwyczaj suszarki do warzyw i owoców używane w gospodarstwach domowych mają moc nie przekraczającą 400 W. Zużycie energii przez suszarki do warzyw i owoców jest znacznie mniejsze niż w przepadku użycia tradycyjnego piekarnika. Standardowa suszarka o mocy 250 W w ciągu 15 h pobierze prąd o wartości 2zł (jeśli przyjmie się, że 1 kWh kosztuje 0,55 gr)

Długość suszenia zależy od grubości kawałków, ilości wody w produkcie i ustawień temperatury. Warto więc uwieszać razem produkty, które suszą się mniej więcej tyle samo czasu lub tylko jeden ich rodzaj. Przykładowo jabłka na ususzenie potrzebują 4-15 h, z kolei nać pietruszki 2-10 h.

Funkcje suszarek do warzyw i owoców

Najważniejszym zadaniem suszarki do warzyw i owoców jest równomierne wysuszenie wszystkich produktów. Aby osiągnąć ten efekt warto zadbać o funkcję powietrza obiegowego i obrotowe pojemniki, dzięki którym powietrze przeniknie do każdego sita i produktu. Sterowanie mikroprocesorem sprawi natomiast, że strumień powietrza będzie stabilny i o niezmiennej temperaturze.

Suszarka wyposażona w funkcję regulacji mocy suszenia pozwoli ususzyć produkty zgodnie z oczekiwaniami. Dostępne są rynku suszarki do warzyw i owoców mają 2-3 stopnie regulacji. Urządzenia mogą również posiadać pokrętło termoregulujące, co jeszcze bardziej uprości proces suszenia.

Oprócz podstawowych funkcji suszarki do warzyw i owoców mogą dysponować dodatkowymi ułatwieniami, czyli m.in.: ogranicznikiem temperatury chroniącym przed przegrzaniem, termostatem do utrzymania stałej temperatury czy timerem z automatycznym wyłącznikiem uniemożliwiający przesuszenie produktów. Wszystkie te funkcje zwiększają komfort użytkowania i sprawią, że przygotowane produkty będą dobrze smakowały.

Ceny i producenci suszarek do warzyw i owoców

Popularnymi producentami suszarek do warzyw i owoców są na przykład Zelmer, MPM Product, Clatronic, Niewiadów, Bosch. Do droższych, ale za to najbardziej renomowanych firm należą Rommelsbacher i Excalibur.

Ceny suszarek do warzyw i owoców wahają się od ok. 50 zł do ponad 200 zł. Samkiem i aromatem suszonych warzyw i owoców można więc cieszyć się za niewygórowaną kwotę. Jednak przed zakupem warto zrobić porównanie cen, by zapłacić jak najmniej za produkt jak najlepszej jakości.

Tagi kategorii: do i owoców suszarki warzyw, do i owoców Suszarki warzyw, do owoców suszarka
^
No-cache: 0.4606 s. (IBM5-fcgi-2)