zamknij
Klasa energetyczna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking zmywarek
Zobacz następne
Zmywarki

Zmywarki

O Zmywarkach

Najnowsze modele zmywarek są coraz bardziej energooszczędne, zmniejszają zużycie wody i szkodliwych środków chemicznych. Na rynku funkcjonuje wiele rozpoznawalnych producentów, których zmywarki cieszą się dużym powodzeniem. Whirlpool, Bosch czy Electrolux – wybór należy do nas. Jednak przed odpowiedzeniem sobie na pytanie: jakie zmywarki kupić, warto zapoznać się z kilkoma ich parametrami, dokonać oceny jakości, a także porównać ceny poszczególnych ich rodzajów.

Wymiary zmywarek

O tym, jaką zmywarkę wybrać, powinna decydować nie tylko ilość i jakość specjalistycznych parametrów przez nią posiadanych. Kluczowe znaczenie mają tutaj także wymiary kuchni. Dostępne na rynku są dwa rodzaje omawianych urządzeń – zmywarki o szerokości od 45 cm do 60 cm. Przed wyborem należy zatem rozważyć to, gdzie chcemy zmywarkę ustawić i ile posiadamy do tego celu miejsca. Podobnie jest z ilością mieszkańców. Jeśli nasza rodzina składa się z 5 osób, wtedy zakup zbyt małej zmywarki spowoduje konieczność włączania jej częściej, co podniesie koszty użytkowania. Wielkość zmywarki określa się przez ilość kompletów, które się w niej jednorazowo mieszczą. Jeden komplet to naczynia na jedną osobę, czyli jeden talerz, kubek, filiżanka, komplet sztućców etc.

Parametry zmywarek

Ocena jakości zmywarki opiera się na ilości i przydatności możliwych do wybrania programów. Ważne jest, by zmywarki były wyposażone w opcję zmywania w różnych temperaturach: 35/40/50/55/65/70°C. Program dobierany jest wtedy do stopnia zabrudzenia naczyń. Jeśli są to zabrudzenia trudne do usunięcia, warto wykorzystać opcję mycia wstępnego. Standardowo zmywarki posiadają też program mycia normalnego i intensywnego – odpowiednio do zmywania średnio i mocniej zabrudzonych naczyń. Przydatne są też programy mycia skróconego, mycia delikatnego (przeznaczony do szklanych, kruchych naczyń, np. kieliszków), czy rodzaj mycia „pół wsadu” (w przypadku, kiedy zapełniona akurat w tym dniu jest tylko połowa zmywarki).

Wyposażenie zmywarek

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę? Obowiązkowo zmywarki muszą posiadać kosze na naczynia – najlepiej modułowe, zwiększające wygodę użytkowania i dające możliwość dopasowania do naczyń o różnych wymiarach, oraz dodatkowe koszyki na sztućce czy butelki. Przydatną funkcją jest światło w zmywarce, zwłaszcza jeśli porządkami zajmujemy się późnym wieczorem lub nawet w nocy. Cenioną zaletą jest możliwość zaprogramowania zmywarki w taki sposób, by włączała się o określonej godzinie, dzięki czemu możemy łatwo zaplanować zmywanie.

Panel sterujący zmywarki może znajdować się na krawędzi drzwiczek i być niewidoczny w przypadku, kiedy są one zamknięte, lub być umieszczony na froncie zmywarki. Ten drugi rodzaj ma jeden minus – jeśli posiadamy dzieci istnieje niebezpieczeństwo otworzenia przez nie drzwiczek zmywarki w trakcie jej pracy. By tego uniknąć sugeruje się poszukanie urządzenia z opcją dodatkowej blokady lub zakup zmywarki z ukrytym panelem. Wybór jednej lub drugiej zależy jednak w dużej mierze od osobistych preferencji.

Ilość zużytej wody

Średnio zmywarki zużywają od 13 l do17 l wody na jedno zmywanie. Jest to parametr, który może wpływać na nasze rachunki w największym stopniu. Jeśli zależy nam na jak najmniejszym wpływie nowego sprzętu na rachunki za wodę, warto starać się kupić zmywarkę o zużyciu wody w okolicach 10-13 litrów, gdyż te kilka litrów w przeliczeniu na miesiąc użytkowania może dać kilkadziesiąt litrów różnicy. Porównanie cen zmywarek pod względem poziomu zużycia wody wychodzi znacznie korzystniej na rzecz tych mniej oszczędnych, jednak na dłuższą metę większy wydatek powinien się bez problemu zwrócić.

Klasa energetyczna zmywarek

Klasa energetyczna zmywarek określana jest za pomocą oznaczeń literowych. Parametr ten mówi nam, jak dużo zużyjemy podczas zmywania energii – im wyższa klasa, tym wydajność urządzenia wzrasta. Najlepszy wybór to klasa A+ +. Najmniej wydajna jest klasa G, choć urządzeń tego typu nie spotyka się. W identyczny sposób określana jest efektywność suszenia zmywarki i klasa zmywania. Lepsze dane techniczne podnoszą oczywiście cenę urządzenia.

Poziom hałasu zmywarek

Wybraliśmy już zmywarkę. Posiada ona wszystkie wymagane funkcje, idealnie pasuje do naszej kuchni, włączamy ją i nagle okazuje się, że urządzenie działa głośniej niż odkurzacz? By uniknąć takich niespodzianek należy zapoznać się z oznaczeniami odnoszącymi się do poziomu hałasu, jaki zmywarki generują. Producenci mają obowiązek podać te informacje w opisie produktów. Dostępne na rynku zmywarki mieszczą się w zakresie hałasu (wyrażanym w decybelach) od 37 dB do 58 dB. Jeśli kuchnia nie jest oddzielona drzwiami od innych pomieszczeń, a naszym głównym celem nie jest nękanie sąsiadów, sugeruje się wybór tej mniej hałaśliwej zmywarki.

Ceny zmywarek

Każde urządzenie myjące posiada swoje wady i zalety, dlatego też warto zwrócić uwagę na te parametry, które pozwolą nam zaoszczędzić na wodzie i zapewnią odrobinę wolnego czasu nie zmąconego hałasem. Ceny zmywarek wynoszą 1500 zł (np. Siemens, Electrolux) aż do 5000zł (przykładowo Miele lub Baumatic) i rosną wraz ze wzrostem ilości posiadanych parametrów. Im zmywarka cichsza, bardziej energooszczędna i wyposażona w więcej przydatnych programów tym jej koszt większy.

Tagi kategorii: zmywarki, zmywarka, automatyczne zmywarki
^
Cache: 0.0139 s. (IBM5-fcgi-2)