zamknij
Klasa energetyczna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking zmywarek
Zobacz następne

Zmywarki

O zmywarkach

Zmywarki stały się na tyle popularnymi urządzeniami, że można je spotkać w praktyczne, co drugim domu. Podobnie jak pralki – stały się częścią naszego życia. Pozwalają nam skrócić nasz czas pobytu w kuchni, a jednocześnie oszczędzają wodę oraz prąd. Choć wielu wydaje się to niemożliwe, to jednak – większość nowoczesnych modeli jest energooszczędnych. Dzięki temu możemy mieć czyste naczynia bez konieczności ich ręcznego mycia!

Wady i zalety zmywarek

Zmywarki to urządzenia, które choć drogie (to ich główny minus, na który wiele osób zwraca uwagę) to zdecydowanie posiadają swoje zalety. Przede wszystkim pozwalają nam zaoszczędzić wodę oraz czas. Przez cały dzień możemy zgromadzić w koszu odpowiednią ilość naczyń, by włączyć zmywarkę. Wszystkie zostaną umytę za jednym razem. Dzięki temu zdecydowanie oszczędzamy czas, pieniadze oraz energię, która jest pochłaniania na zmywaniu. Oprócz tego urządzenie zapewnia nam zawsze czyste i lśniące naczynia, a także szybkie ich suszenie. Możemy też dopasować czas prania i program do rodzaju zabrudzeń.

Co do wad zmywarek – nie ominie nas konieczność zmywania ręcznie. Mimo wszystko, jeśli posiada naczynia, które są malowane ręcznie, drewniane lub mają złocone elementy, to trzeba myć je w sposób tradycyjny. Zmywarka ponadto zajmuje dodatkowe miejsce w kuchni, warto więc zaplanować sobie jej ustawienie, w chwili, gdy dokonujemy remontu. To także jednorazowo większy wydatek, a samo urządzenie generuje nieco hałasu.

Rodzaje zmywarek

Zmywarki dzieli się z uwagi na ich typ, dlatego przede wszystkim wyróżniamy tutaj modele:

 • wolnostojące – czyli z możliwością ustawienia w dowolnym miejscu w całej kuchni. Często posiadają zdejmowaną górną ściankę, więc bez przeskód można je wpasować pod blatem.
 • do zabudowy – w tym wypadku wyróżniamy podtypy zmywarek – całkowicie zintegrowane (czyli z panelem sterującym, który został ukryty wewnątrz urządzenia, dostępny jest dopiero po otworzeniu drzwiczek) oraz częściowo zintegrowane (z panelem sterującym, który jest dostepny na frontowych drzwiczkach)

Wymiary zmywarek

O tym, jaką zmywarkę wybrać, powinna decydować nie tylko ilość i jakość specjalistycznych parametrów przez nią posiadanych. Kluczowe znaczenie mają tutaj także wymiary kuchni. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zmywarek:

 • o szerokości 45 cm
 • o szerokości 60 cm

Przed wyborem należy zatem rozważyć, gdzie chcemy zmywarkę ustawić i ile posiadamy do tego celu miejsca. Podobnie jest z ilością mieszkańców. Jeśli nasza rodzina składa się z 5 osób, wtedy zakup zbyt małej zmywarki spowoduje konieczność włączania jej częściej, co podniesie koszty użytkowania. Wielkość zmywarki określa się przez ilość kompletów, które się w niej jednorazowo mieszczą. Jeden komplet to naczynia na jedną osobę, czyli jeden talerz, kubek, filiżanka, komplet sztućców etc.

Pojemność zmywarek

Pojemność zmywarek określa się na podstawie tego, ile kompletów naczyń zmieścimy w środku urządzenia. I tak oto do wyboru mamy modele o pojemności:

 • 6 kompletów
 • 9 kompletów
 • 10 kompletów
 • 12 kompletów
 • 13 kompletów
 • 14 kompletów
 • 15 kompletów
 • 16 kompletów

Klasa energetyczna zmywarek

Klasa energetyczna zmywarek określana jest za pomocą oznaczeń literowych. Parametr ten mówi nam, jak dużo zużyjemy podczas zmywania energii – im wyższa klasa, tym wydajność urządzenia wzrasta. Najlepszy wybór to klasa A+ ++. Najmniej wydajna jest klasa G, choć urządzeń tego typu nie spotyka się. W identyczny sposób określana jest efektywność suszenia zmywarki i klasa zmywania.

Zużycie wody w zmywarkach

W przypadku zmywarek bardzo istotnym parametrem jest także kwestia zużycia wody. Średnio zmywarki zużywają od 10 l do 14 l wody na jedno zmywanie. Jeśli zależy nam na jak najmniejszym wpływie nowego sprzętu na rachunki za wodę, warto kupić zmywarkę o zużyciu w okolicach 10-13 litrów, gdyż te kilka litrów w przeliczeniu na miesiąc użytkowania mogą dać kilkadziesiąt litrów różnicy.

Hałas – głośnośc pracy zmywarki

Dostępne na rynku zmywarki potrafią być tak ciche lub tak głośne jak odkurzacze. W zależności od moedlu możemy wybierać w urządzeniach wytwarzających różny poziom hałasu. Do wyboru mamy sprzęty w zakresie:

 • mniej niż 39 dB
 • 40 – 42 dB
 • 43 – 46 dB
 • 47 – 50 dB
 • 51 – 54 dB
Tagi kategorii: zmywarki, zmywarka, automatyczne zmywarki
^
No-cache: 0.5456 s. (IBM5-fcgi-2)