zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking dyktafonów
Zobacz następne
1

Dyktafony

O Dyktafonach

Dyktafony to urządzenia przydatne tak studentom, jak i dziennikarzom. Sprawdzą się także podczas prowadzenia rozmaitych badań, np. etnograficznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje dyktafonów. Można kupić dyktafony bardziej profesjonalne, z dużą liczbą dodatkowych parametrów, jak i amatorskie, posiadające niezłą ocenę jakości, ale tylko podstawowe funkcje. Zastanawiając się jaki dyktafon kupić, warto również zwrócić uwagę na wymiary poszczególnych modeli i dokonać porównania cen.

Rodzaje dyktafonów

Ze względu na technologię zapisu dyktafony dzielimy na analogowe i cyfrowe (te z kolei są stacjonarne lub mobilne).

W dyktafonach analogowych dźwięki zapisywane są na nowego typu taśmach magnetycznych (w tym mikrokasetach), nieraz także jeszcze na standardowych kasetach kompaktowych (CC). Zaletą omawianych dyktafonów są prosta obsługa, dość niskie ceny (od około 100 zł) oraz to, że dźwięk na nich zapisywany jest nieprzetworzony cyfrowo, a więc w pełni naturalny. Niskie ceny dyktafonów analogowych pociągają za sobą pewne wady, do których zaliczyć można zapis wszystkich szumów i zakłóceń powstających podczas przekazywania dźwięku z mikrofonu do taśmy magnetycznej oraz to, że każde odtworzenie kasety obniża jej ocenę jakości, co na dłuższą metę daje bardzo widoczne negatywne skutki.

Dyktafony cyfrowe stacjonarne łączą się z komputerami za pomocą złącza USB, dzięki czemu nagrywany dźwięk zapisywany jest od razu na jednym z dysków naszego komputera. Ich stacjonarność (działanie tylko wtedy, gdy się je podłączy do laptopa lub PC) sprawia, że nie sprawdzą się podczas prac w terenie, natomiast będą one idealnym rozwiązaniem do nagrywania w biurze czy domu. Wielką zaletą dyktafonów stacjonarnych jest to, że pojemność dysków komputerowych jest większa niż pojemność kaset czy kart pamięci, dlatego też możemy nagrać jednorazowo dużo większą ilość materiału dźwiękowego, a także przechowywać ogromną ilość archiwów.

Największą zaletą dyktafonów cyfrowych mobilnych są ich niewielkie wymiary oraz waga, dzięki czemu urządzenia te doskonale sprawdzą się w praktycznie każdej damskiej torebce czy nawet w kieszeni. Zapisywanie nagrywanych na nich dźwięków dokonuje się na wbudowanej karcie pamięci lub wyjmowanej karcie typu flash, którą możemy w każdej chwili wyjąć i podłączyć do komputera. Zaznaczyć warto, że pamięć niektórych tego rodzaju dyktafonów pozwoli na przechowywanie na niej nawet do tysiąca godzin nagrań dźwiękowych cechujących się niższą jakością (czyli taką, która powinna wystarczyć studentowi na wykładach, ale będzie stanowczo za niska dla dziennikarzy radiowych).

Ważne parametry dyktafonów

Podejmując decyzję dotyczącą tego: jaki dyktafon kupić, należy zainteresować się nie tylko technologią zapisu dźwięków, ale także innymi parametrami.

Do najważniejszych danych technicznych dyktafonów należy format nagrywania. To właśnie od niego zależy to, jaką ocenę jakości będzie miało nagranie. Obecnie spotykane formaty zapisu to przede wszystkim: WMA, mp3, DSS oraz PCM. Najlepiej, jeśli nie zajmujemy się profesjonalną obróbką dźwięku, wybierać dyktafony z formatami WMA lub mp3, gdyż są one obecnie najbardziej uniwersalne. Format DSS (obecny w produktach marki Olympus) spotkamy w profesjonalnych urządzeniach do dyktowania. Zapewni on znakomitą jakość nagranego głosu przy jednoczesnym wykorzystaniu niewielkiej ilości miejsca w pamięci. Natomiast format PCM (WAVE) nadaje się głównie dla „fachowców od dźwięku”, w których pracy wymagana jest najwyższa jakość zapisu.

Aby zapisać dźwięki nie tylko w dobrej jakości, ale też o odpowiedniej dla nas długości, niezbędne jest kupienie dyktafonu z odpowiednią pojemnością pamięci. Najczęściej w urządzeniach z wbudowanymi pamięciami pojemność ta wynosi 2 GB, jednak spotykane są również dyktafony o wbudowanej pamięci 8 GB (oferowane przez firmę Olympus). Pojemność wymiennych kart pamięci waha się również od 1 GB, ale do nawet 32 GB, dzięki czemu zapis dźwięków o bardzo wysokiej jakości i znacznej długości nie będzie problemem. Jeśli natomiast chodzi o dyktafony analogowe, to długość możliwości nagrywania zależy od długości zastosowanej taśmy i wynosi zazwyczaj 60 minut lub 90 minut.

Gdy już ocenimy to, jakiej jakości i jak długie nagranie chcemy zapisać, wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na parametr dotyczący żywotności baterii. Dyktafony, jeśli nie są urządzeniami stacjonarnymi podłączanymi do komputera, działają przy pomocy niewielkich akumulatorków lub baterii AA. Warto zainwestować więcej pieniędzy w dobre baterie alkaliczne bądź akumulatorki wyższej jakości. Wyższa cena zwróci nam się w postaci długotrwałego działania urządzenia, które nie wyłączy nam się w najmniej oczekiwanym momencie nagrania.

Ceny i producenci dyktafonów

To oczywiście tylko niektóre z ważnych parametrów, których nie można pominąć kupując dyktafony. Dlatego też, aby jak najlepiej dopasować urządzenie do swoich potrzeb, warto zapoznać się z opisami producentów, które dostępne są wraz z dyktafonami, a także na stronach internetowych firm je oferujących, do których należą między innymi: Olympus, Sony, Panasonic, Philips, Sanyo czy Samsung. Warto zaznaczyć, że największą, najchętniej wybieraną ofertę dyktafonów ma na Polskim rynku firma Olympus. Proponuje ona dyktafony w bardzo zróżnicowanych cenach: od niecałych 100 zł do nawet 1500 zł.

Tagi kategorii: dyktafon, dyktafonu, dyktafony
^
No-cache: 5.0654 s. (IBM5-fcgi-2)