zamknij
Zapis HD
Stabilizator obrazu
Typ nośnika
Wybierz zaznaczone
Ranking kamer cyfrowych

Kamery cyfrowe

-139 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Kamery cyfrowe

O Kamerach cyfrowych

Kamery cyfrowe mają wiele przydatnych parametrów, a dodatkowo ładny wygląd. Ich zalety to przede wszystkim: łatwość obsługi, bardzo dobra jakość obrazu oraz mały rozmiar. Gdy zaczynamy zadawać sobie pytanie: Jaką kamerę cyfrową kupić?, warto zwrócić uwagę na ich szczegółowe dane techniczne i nasze indywidualne potrzeby. Również przydatne może być także porównanie cen poszczególnych rodzajów kamer.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę kupując kamery cyfrowe, to przede wszystkim: zastosowany typ nośnika, rozdzielczość oraz stabilizacja, zoom optyczny, a także obecne złącza.

Rodzaje nośników w kamerach cyfrowych

Kamery cyfrowe dzielą się głównie według nośnika używanego do zapisu filmu. Wyróżniamy więc: kasetę miniDV, płytę DVD, dysk twardy oraz kartę pamięci. Miniaturowe kasety miniDV istnieją na rynku już od wielu lat. Mimo tego nadal są używane, ponieważ ich zaletą jest znaczna pojemność i dobra jakość zapisanego materiału. Kolejny nośnik stosowany w kamerach cyfrowych to płyta DVD. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na łatwość odtwarzania nagrań. Gotowy materiał można bowiem szybko i bez problemów obejrzeć na odtwarzaczu DVD bądź komputerze. Wady tego nośnika to gorsza jakość obrazu niż w kasetach miniDV, a także niska pojemność.

Kamery cyfrowe rejestrujące obraz na dysku twardym (HDD) cieszą się coraz większą popularnością. Największą zaletą jest pojemność tego nośnika – aż do 80 GB. Daje to możliwość nagrania 20 godzin obrazu w wysokiej jakości lub 100 godzin w niskiej jakości. Kolejna ich zaleta, to możliwość edycji nagranego materiału już w kamerze, bez konieczności podłączania do komputera. Wadą tej wbudowanej pamięci jest to, że dysk w końcu się zapełni i sami go nie wymienimy. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są kamery cyfrowe, które posiadają i dysk twardy, i kartę pamięci. Podstawową zaletą tego typu nośnika jest możliwość znacznej rozbudowy pamięci w naszym urządzeniu. Dostępne na rynku pamięci zaczynają się od 8 GB i sięgają aż do 64 GB.

Rozdzielczość obrazu w kamerach cyfrowych

Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze kamer cyfrowych, to ich rozdzielczość, czyli ilość punktów jakie tworzy obraz. Tak jak w przypadku telewizorów czy monitorów rozdzielczość kamer cyfrowych podaje się za pomocą ilości pikseli w poziomie i w pionie. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Podstawowe kamery cyfrowe występują w rozdzielczościach 1280x720 pikseli, natomiast modele HD – 1920x1080 pikseli. Dzięki technologii HD można uzyskać bardzo wyrazisty i szczegółowy obraz.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu pozwala na robienie nieporuszonych ujęć, nawet przy wykorzystaniu dużego przybliżenia. Może być ona optyczna (lepsza) lub elektroniczna (słabsza). Powinno się unikać urządzeń bez stabilizacji obrazu, zwłaszcza jeśli zamierzamy robić zdjęcia bez użycia statywów.

Zoom optyczny i cyfrowy

Kamery cyfrowe pozwalają też na przybliżenia optyczne i cyfrowe. Dzięki zoomowi optycznemu można przybliżyć się do filmowanego obiektu nie tracąc na jakości obrazu. Tego typu zoom może być dziesięciokrotny, a nawet pięćdziesięciokrotny. Natomiast zoom cyfrowy wycina część obrazu, a następnie rozciąga go do wielkości pełnego kadru, co z reguły przyczynia się to do gorszej jakości obrazu. Wielokrotność zoomu cyfrowego zaczyna się od 100, a kończy na 2000.

Gniazda w kamerach cyfrowych

Kamery cyfrowe powinny posiadać takie złącza jak: gniazdo S-Video, DV, AV, USB i HDMI. Gniazdo S-Video umożliwia transmisję analogowego sygnału np. do magnetowidu. Wejście cyfrowe DV służy do przegrania filmu do komputera. AV natomiast pozwala na wyświetlanie nagrań w telewizorze. USB występuje w kamerach cyfrowych, które posiadają nośnik danych taki jak HDD (dysk twardy) lub karta pamięci. Umożliwia ono przesyłanie filmów do komputera lub telewizora. Natomiast dzięki HDMI można podłączyć do kamery inne urządzenie z tą technologią i przesłać cyfrowy sygnał HD.

Ceny i producenci kamer cyfrowych

Kamery cyfrowe kupuje się przynajmniej na kilka lat, dlatego warto wybrać taką, która jest dobra i zawiera wysokiej jakości parametry. Dlatego przed zakupem warto przeczytać opis danych technicznych wybranego przez nas urządzenia.

Ceny kamer cyfrowych są zróżnicowane. Dla amatorów najtańszą kamerę można kupić już za 200 złotych, natomiast profesjonalne kosztują nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Trudno określić, jaka firma produkująca kamery cyfrowe jest najlepsza, jednak do najpopularniejszych producentów można zaliczyć: Panasonic, Sony, Canon oraz Samsung.

Tagi kategorii: cyfrowa kamera, cyfrowe kamery, cyfrowej kamery
^
Cache: 0.0152 s. (IBM5-fcgi-1)