zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking konwerterów satelitarnych

Konwertery satelitarne

-58 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1

Konwertery satelitarne

O konwerterach satelitarnych

Jak kupować konwertery satelitarne, dzięki którym możliwe będzie wzmocnienie bądź przesunięcie sygnału nadawanego przez satelitę? Jakie są istotne dane techniczne, które mają bezpośredni wpływ na odbiór przesyłu? Kupując konwertery satelitarne warto zrobić porównanie ich cen, co dodatkowo przyczyni się do oceny jakości poszczególnych parametrów.

Parametry konwerterów satelitarnych

Konwertery satelitarne mają za zadanie dostarczyć sygnał z satelitów do odbiorników satelitarnych (telewizorów bądź radioodbiorników). Możliwie jest to dzięki odpowiednim parametrom oraz funkcjonalnościom, charakterystycznym dla tego typu urządzeń. Do najważniejszych, zalicza się między innymi: współczynnik szumów, sygnał wejściowy (input) oraz wyjściowy (output), oraz częstotliwość generatora.

Każdy odbiornik, konwerter satelitarny bądź wzmacniacz generuje szum. Sumę tych szumów określa się poprzez podanie współczynnika szumów. Wyrażany jest on w dwojaki sposób: w decybelach bądź w Kelvinach (poprzez zmierzenie temperatury szumowej). Pomiaru współczynnika szumów dokonuje się metodą określającą wartość stosunku szumów na wyjściu konwertera, dla wejściowych poziomów generowanych szumów. Coraz częściej obserwuje się tendencję szybkiego spadku współczynnika szumów – wpływ na to ma, przede wszystkim, zwiększenie produkcji konwerterów satelitarnych LNB (Low Noise Block).

Szczególną cechą systemów satelitarnych jest możliwość korzystania z różnych polaryzacji i pasm – wiąże się to z parametrami dotyczącymi sygnału wejścia (input) i wyjścia (output). Każde pasmo częstotliwości odpowiada określonemu przekazowi radiowemu. Oznacza to, iż istnieje ograniczona liczba kanałów. Ważne, aby poszczególne kanały nie nachodziły na siebie – by tego uniknąć, możliwe jest sterowanie falą radiową za pomocą zjawiska polaryzacji. Dzięki temu odbiornik jest w stanie przyjąć odpowiednią falę, ignorując i wyciszając pozostałe.

Sygnał wejściowy z lustra anteny satelitarnej określa w się w GigaHertzach, a najczęściej spotykany zakres wyraża przedział: 10,7-11,7 GHz. Istotna jest polaryzacja pionowa i pozioma, która wynosi w tym przypadku 11,7-12,75 GHz.

Sygnał wyjścia (output) na odbiornik satelitarny podawany jest w MegaHertzach i wynosi 950-1950 jednostek przy polaryzacji poziomej, a 1100-2150 MHz w przypadku polaryzacji pionowej.

Jeśli chodzi o zakres obu wielkości, to im jest on szerszy, tym lepiej.

Częstotliwość generatora, określana również w GigaHertzach, jest przetwarzana przez konwertery satelitarne, by w efekcie móc odbierać odpowiednio zakodowany sygnał. Obecny zakres satelitarny rozciąga się od częstotliwości 10,7 GHz do 12,75 GHz.

Rodzaje konwerterów satelitarnych

Do najbardziej popularnych rodzajów konwerterów satelitarnych, zalicza się między innymi: pełnozakresowy konwerter satelitarny (fullband), a także konwerter podwójny (twin), quatro, quad, dual, monoblock oraz octo.

Pełnozakresowy konwerter satelitarny, zwany potocznie uniwersalnym bądź pojedynczym (single), charakteryzuje się pracą zarówno w polaryzacji pionowej, jak i poziomej. Jest to najbardziej rozpowszechnione urządzenie, które, ze względu na swoją budowę, jest w stanie obsłużyć tylko jeden odbiornik satelitarny.

Konwerter podwójny (twin) przeznaczony jest do odbioru niezależnego przesyłu sygnału dla dwóch odbiorników jednocześnie. Uproszczając, jest to urządzenie działające na identycznej zasadzie, jak w przypadku pełnozakresowego konwertera, z drobną różnicą – w obudowie znajdują się dwa układy elektroniczne.

Quatro jest konwerterem składającym się z czterech niezależnych wyjść. Charakteryzuje się on następującymi wartościami: zakres: 10,7-11,7 GHz z polaryzacją pionową bądź poziomą oraz zakres 11,7-12,7 GHz z polaryzacją pionową lub poziomą.

Quad natomiast jest bardzo zbliżony do konwertera satelitarnego quatro, z drobną różnicą – posiada wbudowany multiswitch 4/4, który umożliwia podłączenie czterech, całkowicie niezależnych od siebie tunerów.

Obecnie wycofano z produkcji konwertery satelitarne typu dual – wyparły je modele quatro. Charakteryzowały się one jednoczesnym występowaniem polaryzacji poziomej i pionowej, bez możliwości przełączania poszczególnych przekazów.

Monoblock charakteryzuje się obecnością w obudowie dwóch konwerterów pełnozakresowych – umieszczone są one obok siebie, z uwzględnieniem przełącznika DiSEqC. Konwerter ten posiada jedno wyjście, a przełączanie satelitów oraz zakresów częstotliwości i polaryzacji, sterowane jest przez odbiornik.

Ostatnim rodzajem konwerterów satelitarnych jest model octo. Charakteryzuje się on umieszczeniem w obudowie układu elektronicznego, który jest w stanie nadać niezależny sygnał do ośmiu odbiorników. Zasada działania, podobnie jak w przypadku twin, opiera się na umieszczeniu ośmiu niezależnie pracujących pełnozakresowych konwerterów.

Ceny i producenci konwerterów satelitarnych

Kupując konwertery satelitarne ważne jest, aby parametry poszczególnych urządzeń były kompatybilne z poszczególnymi odbiornikami. Istotna jest również cena – korzystne jest zrobienie porównania cen konwerterów satelitarnych, co przyczyni się do zakupu dobrego jakościowo produktu. Najtańsze konwertery satelitarny można kupić za około kilkanaście złotych, najdroższe zaś to wydatek rzędu 250 złotych.

Do najbardziej popularnych producentów konwerterów satelitarnych należą między innymi takie firmy, jak: Cabletech, Delta, Inverto, Maximum, MTI, Alps, InnoVision, Sharp, Megasat.

Tagi kategorii: konwertery satelitarne, konwerter satelitarny
^
No-cache: 0.8368 s. (IBM5-fcgi-1)