zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking mikrofonów

Mikrofony

-216 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Mikrofony

O mikrofonach

Pierwsze mikrofony powstały już w roku 1827. Jednak od tego czasu technologia poszła tak bardzo naprzód, że współczesne sprzęty nie mają z nimi niemal nic wspólnego. Warto więc sobie zadać pytania: Jakie są nowoczesne mikrofony? Czym różnią się poszczególne ich modele? Jakie są ich parametry? I w końcu: które modele kupić, by odpowiadały potrzebom danych użytkowników?

Mikrofony – ich najważniejsze rodzaje i cechy

Ze względu na to, jak dane urządzenie przetwarza fale dźwiękowe, wyróżnia się mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Pierwsze z nich nie wymagają podłączenia do prądu stałego, a ich sygnał wytwarzany jest przez układ cewki oraz membrany. Taka konstrukcja sprawia, że są one skuteczniejsze prze bardzo głośnym źródle dźwięku (np. na koncertach). Z kolei modele pojemnościowe w trakcie swojej pracy potrzebują zasilania prądem stałym. Ich budowa oparta jest na ruchomej membranie stworzonej ze specjalnej folii pokrytej warstwą złota oraz na stałej okładce wykonanej ze stalowej siatki. Każda z tych części znajduje się pod polaryzującym napięciem, dzięki czemu tworzy się swoisty kondensator. Dzięki temu mikrofony pojemnościowe charakteryzują się większą czułością.

Kupując mikrofony warto także zainteresować się takimi ich parametrami jak: zakres częstotliwości (średnio od 20 Hz do 20 kHz), czułość (w dynamicznych średnio 1-3 mV/Pa, w pojemnościowych średnio 5-50 mV/Pa), szum własny (im mniejszy, tym lepiej), odstęp sygnału od szumu (wartość dla modeli pojemnościowych to średnio 60-80 dB), maksymalny poziom ciśnienia akustycznego (w skrócie SPL, im większy, tym lepszy), zakres dynamiczny (im wyższa jego wartość, tym lepiej) oraz charakterystyka częstotliwościowa (im linia jej wykresu bardziej zbliża się do wartości zerowej, tym dźwięk będzie bliższy rzeczywistemu).

Ceny najprostszych mikrofonów zaczynają się już od około 100 zł. Jeśli jednak chce się mieć sprzęt przeznaczony do profesjonalnego studia czy przydatny podczas dużych koncertów, wtedy warto kupić jego modele kosztujące nawet ponad 1 000 zł za sztukę. W tym zakresie cenowym spotka się mikrofony takich producentów jak: Genesis, Konig, Olympus, Panasonic, Canyon, Canon, Hama, Stag, Philips, Sontronics czy Zoom.

Tagi kategorii: audio mikrofon, audio mikrofonów, audio mikrofony
^
No-cache: 0.6916 s. (IBM5-fcgi-1)