zamknij
Przekątna ekranu
Czytnik kart pamięci
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking nawigacji samochodowych

Nawigacja samochodowa

-204 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Nawigacja samochodowa

O nawigacji samochodowej

Czasy, kiedy podróżując samochodem kierowcy korzystali przede wszystkim z atlasów samochodowych już dawno odeszły do przeszłości. Dzisiaj zdecydowana większość, praktycznie wszyscy, korzystają z nawigacji samochodowej.

Dlaczego ważna jest wielkość ekranu?

Wybierając nawigację samochodową, rzadko zastanawiamy się, jakiej wielkości powinien być w niej ekran. Na rynku dostępne są urządzenia, których przekątna ekranu wynosi od 3,5 do 7 cali. Im większa przekątna ekranu, tym teoretycznie lepiej powinniśmy widzieć mapę. Na pewno warto wybrać nawigację o dużej przekątnej, jeśli będzie ona umieszczana w takim miejscu samochodu, w którym widok na ekran jest mocno ograniczony. Ale wybierając wielkość urządzenia, pamiętajmy o jeszcze jednym szczególe: im większy ekran, tym więcej przedniej szyby nam zasłoni.

Pamięć w nawigacji

Niektóre modele nawigacji samochodowej mają gniazdo kart pamięci. Inne mają fabrycznie wbudowaną kartę pamięci. W jeszcze innych modelach spotkamy oba te rozwiązania. Pamiętajmy, że wgrywając sporych rozmiarów mapy potrzebujemy dużo pamięci. Stąd też kupując nawigację warto do niej dokupić dodatkową, bardzo pojemną kartę pamięci. Dobrze byłoby, aby dokupiona karta pamięci była pod względem typu dopasowana do innych urządzeń, w których stosowana jest karta. Na pewno kupując nawigację o wysokiej rozdzielczości, czyli z dużym ekranem powinniśmy zwrócić uwagę, jaką mają one pamięć RAM. Ten typ nawigacji powinien mieć pamięć RAM nie mniejszą niż 128 MB. Im większa, tym oczywiście lepiej.

Jakie mapy w nawigacji?

Na pewno powinny one być aktualne, gdyż tylko dzięki takim mapom bezbłędnie dotrzemy do celu. Na rynku dostępne są mapy:

  • AutoMapa – najbardziej popularna, funkcjonalna i wygodna w obsłudze. Nie informuje o utrudnieniach na drodze i korkach;
  • TomTom – czytelna i dokładna;
  • Becker – czytelna, wyświetla drogowe tablice informacyjne. Ma przyjazny użytkownikowi interfejs;
  • Navigon – realistyczny widok, bardzo czytelna i przyjazna dla początkujących użytkowników.

W wymienionych przez nas mapach znajdziemy bazę fotoradarów.

Jakie funkcje dodatkowe może mieć nawigacja?

Bardzo przydatną funkcją dodatkową jest TMC, czyli odbiornik komunikatów, które poinformuje nas o zdarzeniach na trasie, którą podróżujemy, czy o tym, jak duże jest na trasie natężenie ruchu. Komunikat o zdarzeniach na trasie pozwoli nam odpowiednio wcześnie wybrać trasę zastępczą. Niektórzy kierowcy mogą uznać za przydatny alarm dźwiękowy, który rozlega się, kiedy przekroczą dozwoloną prędkość.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji samochodowej

Do podstawowych elementów wysokiej jakości nawigacji należy dobrej klasy moduł odbiornika sygnałów globalnego systemu pozycyjnego. Współcześnie najczęściej montowanym w urządzeniach, a przez to najbardziej sprawdzonym, jest moduł SiRF Atlas III. Jego główną zaletą jest solidność wykonania i duża dokładność. Moduły odbiorników są jednak cały czas ulepszane i zapewne już niedługo nowsza wersja, SiRF Atlas 3+ (posiadająca zwiększoną ilość kanałów komunikacyjnych z okołoziemskimi satelitami) wyprze ten obecnie najpopularniejszy. Nadal jednak na korzyść SiRF Atlas III działa jego niższa cena.

Działanie nawigacji pomoże usprawnić też posiadający dobre parametry procesor. W dzisiejszych czasach najbardziej standardowymi są te posiadające jeden rdzeń i szybkość od 300 megaherców do 400 megaherców. Przyszłością są jednak procesory dwurdzeniowe (dual core), a nawet posiadające więcej rdzeni. W rankingach porównawczych ich dotyczących wygrywają urządzenia firm Centrality i Samsung. Warto równocześnie zaznaczyć, że procesory powyższych marek często zapewniają nie tylko możliwość śledzenia trasy, ale też (co jest ogromną zaletą) przeglądania zdjęć czy nawet oglądania filmów.

Pracę procesora wspomaga pamięć stała RAM o odpowiedniej pojemności. Obsługuje ona mapy i wszelkie inne oprogramowania, jakie mamy w nawigacji. Standardem obecnie wykorzystywanym są pamięci o pojemności 1 GB.

Wspomniane wyżej mapy są zazwyczaj tworzone pod urządzenia z systemem operacyjnym Microsoft WindowsCE. Jeśli mamy takowy, bez problemu będziemy korzystali z programów MapaMap, MioMap czy iGo. Jednakże firmy, które tworzą i mapy, i odbiorniki sygnału GPS (np. Garmin i TomTom), umieszczają w swoich urządzeniach rodzaj systemu Symbian. Na produktach Garmina doskonale sprawdzą się mapy GPMapa, WorldMap czy City Navigator, zaś na TomTomach – tylko i wyłącznie TomTom Navigator. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza gdy chcemy rozszerzyć podstawowy zestaw map o te, których nie umieszczono w naszych urządzeniach fabrycznie.

Abyśmy jednak wszystkie potrzebne mapy mogli do nawigacji wgrać, niezbędny jest odpowiedniej wielkości dysk twardy. Rozpiętość ich typów (a tym samym cen) jest znaczna. Te najmniej atrakcyjne posiadają dyski o pojemności od 128 MB, zaś te najwyższej klasy zmieszczą nawet 20 GB danych. Gdy jednak podejrzewamy, że ilość miejsca na dysku może nie zadowolić naszych potrzeb (planujemy wgrać zdjęcia czy filmy), wtedy przydadzą się modele współpracujące z kartami pamięci. Większość z nich jest kompatybilna z kartami o pojemności 4 GB, jednak spotykane są już także te, w których sprawdzą się te mające 8 GB.

Ważnym elementem każdego urządzenia naprowadzającego jest duży i wyraźny ekran. Rozmiar jego matrycy nie powinien być mniejszy niż trzy i pół cala (choć w standardzie produkowane są nawet do 4,3 cala). Wadą może być jednak także jego rozmiar, gdyż przez niego widoczność jazdy może zostać częściowo ograniczona. Dziś modne są ekrany dotykowe, dzięki którym możemy zaoszczędzić sporo czasu w porównaniu z wprowadzaniem danych z klawiatury. Jednakże jeśli nasze podróże często wypadają w nocy, wtedy wyświetlacze oprócz wspomnianego parametru w postaci dotykowego ekranu powinny posiadać możliwość jego dobrego podświetlenia.

Dodatkowe funkcje nawigacji GPS

Producenci GPS-ów starają się też zachęcić do zakupu różnymi dodatkowymi funkcjami. Pierwszą z nich jest popularny asystent pasa ruchu. Jest on bardzo pomocny przed skrzyżowaniami czy większymi rozjazdami. Równie znaną funkcją jest wyświetlanie tablic drogowych. Nowsze modele nawigacji posiadają również technologię Bluetooth, dzięki czemu po połączeniu urządzenia z telefonem możemy używać go jako zestawu głośnomówiącego. Jedną z najnowszych ciekawostek jest posiadanie przez GPS-y krótkich przewodników historycznych po istotniejszych mijanych zabytkach, które są idealne dla podróży turystycznych.

Najprostsze nawigacje, posiadające zazwyczaj niewiele dodatkowych funkcji, kupimy w przedziale cen od 180 zł do trochę ponad 200 zł (firmy Lark, Goclever NAVIO). Jeśli jednak zależy nam na dobrych danych technicznych i licznych dodatkach, wtedy będzie się to wiązało z wydatkiem nawet do 2500 zł (firmy NAVIGON, Blaupunkt). Wśród produktów dobrej jakości, posiadających sporo zalet, ale też niższe ceny, zwróćmy uwagę na firmy Garmin i TomTom.

Tagi kategorii: Nawigacja samochodowa, aut do nawigacja, aut do nawigacje
^
No-cache: 0.3883 s. (IBM5-fcgi-2)