zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking odtwarzaczy CD

Odtwarzacze CD

-152 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Odtwarzacze CD

O Odtwarzaczach CD

Mimo, że odtwarzacze DVD i Blu-Ray szturmem zdobywają rynek, to odtwarzacze CD nadal nie wychodzą z mody. Wiele osób ma jeszcze w domach sporo płyt tego typu, co w połączeniu z dość przystępnymi cenami odtwarzaczy CD jest silną motywacją zakupową. Te elektroniczne urządzenia cyfrowe mają jednak bardzo rozmaite parametry, o których trzeba podczas zakupów wiedzieć nieco więcej. Dane techniczne odtwarzaczy CD w dużym stopniu wpływają bowiem na ich jakość. Kupując odtwarzacze CD nie można zapomnieć także o cenie. Wcześniejsze dokładne porównanie cen odtwarzaczy CD sprawi bowiem, że dostanie się najlepszy jakościowo sprzęt za możliwie najniższą cenę.

Najważniejsze elementy odtwarzaczy CD

Mimo, że pierwsze, co rzuca się w oczy podczas wybierania odtwarzaczy CD, to ich obudowa, to jednak nie jest ona najważniejszym elementem tych urządzeń. Oczywiście powinna być ona odporna na uszkodzenia mechanicznie i zaprojektowana w nowoczesny sposób, ale te jej cechy w niewielkim stopniu wpływają na funkcjonalność odtwarzaczy CD. Dużo istotniejsze części to silnik napędzający płytę oraz laser i mechanizm nim poruszający.

Silnik napędzający płytę ma za zadanie dokładnie kontrolować liczbę obrotów, jakie wykonuje płyta w czasie jednej minuty. Wartość ta waha się w granicach 200-500 obr./min. I jest zależna od obszaru, z którego odczytywane są dane. Dane zarejestrowane na zewnętrznym brzegu płyty wymagają odczytu z mniejszą ilością obrotów, zaś te ulokowane blisko środka nośnika – z większą.

Laser oraz jego soczewka są również niezbędne do tego, by mógł odbyć się odczyt treści zapisanych na płycie. Dzięki specjalistycznemu mechanizmowi, który porusza ramieniem lasera, może on podążać wzdłuż ścieżki danych. Ruchy lasera są bardzo niewielkie, a napędza je silnik krokowy.

Najważniejsze parametry odtwarzaczy CD

Pierwsze, na co powinno się zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzaczy CD, jest ilość i rodzaj formatów, jakie one odtwarzają. Dźwięk i obraz mogą być zapisane w bardzo różnych standardach, więc im więcej będzie ich kompatybilnych z wybranym urządzeniem, tym lepiej. Dla przykładu, chcąc bezproblemowo odtwarzać posiadane pliki muzyczne najlepiej, jeśli odtwarzacze CD będą kompatybilne przynajmniej z formatami CD Audio, MP3 i WMA.

Podczas podejmowania decyzji zakupowej nie można pominąć również tego, jakie rodzaje płyt odtwarza dane urządzenie. Najpopularniejsze są płyty CD-R, czyli nagrywalne płyty kompaktowe z możliwością jednokrotnego zapisu i wielokrotnego odczytu. Warto jednak by odtwarzacz CD był w stanie także odczytać dane z płyty CD-RW, czyli tej pozwalającej na wielokrotny zapis.

Ceny i producenci odtwarzaczy CD

Jak zostało wspomniane na początku, ceny popularnych odtwarzaczy CD rozpoczynają się od dość niskiego poziomu. Sprzęt o podstawowych parametrach można kupić już za około 100 zł. Porównanie cen odtwarzaczy CD pokazuje jednak, że za najlepsze dane techniczne trzeba będzie zapłacić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Producenci odtwarzaczy CD to takie firmy jak: Onkyo, Pioneer, Electrolux, LG, Kenwood, Philips, Sony, Yamaha czy Denon.

Tagi kategorii: cd odtwarzacz, cd player, cd odtwarzacz płyt
^
Cache: 0.0151 s. (IBM5-fcgi-2)