Ranking odtwarzaczy mp3
Zobacz następne
Odtwarzacze mp3

Odtwarzacze mp3

O odtwarzaczach mp3

Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Ulubione dźwięki w tramwaju czy na spacerze to wystarczająca zaleta by zwrócić uwagę na odtwarzacze mp3. Nowoczesne odtwarzacze mp3 oferują często zdecydowanie więcej niż tylko możliwość odtwarzania muzyki, dlatego zanim zdecydujemy się na ich zakup niezbędnym krokiem będzie odpowiedź na pytanie czego oczekujemy od odtwarzacza mp3. Dzięki temu porównanie konkretnych modeli i porównanie cen odtwarzaczy mp3 będzie zdecydowanie łatwiejsze i pozwoli wybrać te, któe będą miały w oczach ą ocenę jakości.

Rodzaje odtwarzaczy mp3

Odtwarzacze mp3 można podzielić ze względu na ilość funkcji. Najprostsze i jednocześnie najtańsze będą te, które pozwalają słuchać muzyki. W ich przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj odtwarzanych formatów muzycznych – dobrze jeśli nasze urządzenie będzie sobie radzić z WMA i WAV, często występują też formaty OGG, AAC i AIFF.

Drugim typem odtwarzaczy mp3 jest ten, który oprócz plików muzycznych pozwoli też przeglądać zdjęcia. Oprócz formatów muzycznych dobrze sprawdzić czy dane urządzenie obsługuje pliki JPEG czy GIF. Tego typu urządzenie przyda się jeśli lubimy fotografować, a mp3 ma nam służyć też jako przenośna pamięć dla tego typu plików.

Ostatnim rodzajem odtwarzaczy mp3 są te, które do opcji słuchania muzyki i oglądania zdjęć dokładają też możliwość odtwarzania plików wideo – w tym przypadku przed zakupem odtwarzacza mp3 należy sprawdzić, czy będziemy mogli odtworzyć format AVI, WMV, MOV czy MPEG4.

Jeśli interesują nas sprzęty drugiego i trzeciego typu koniecznym jest by odtwarzacz mp3 posiadał wyświetlacz. Do oglądania zdjęć powinna wystarczyć przekątna 1,5 cala. Jeśli jednak w grę wchodzą filmy to urządzenie powinno być wyposażone w wyświetlacz LCD o dobrej rozdzielczości, na przykład 320x240 pix. Należy też wziąć pod uwagę, że obecność wyświetlacza znacznie podnosi wymiary urządzenia, wzrasta też jego waga. Ceny odtwarzaczy mp3 wyposażonych w wyświetlacz również są wyższe niż tych pozbawionych tego elementu.

Dodatkowe funkcje odtwarzaczy mp3

Standardowo już dziś odtwarzacze mp3 pozwalają też słuchać radia. Obecność transmitera FM jest też przydatna jeśli zamierzamy z mp3 korzystać w samochodzie – radia będziemy mogli słuchać przez głośniki samochodowe. Przydatne funkcje to też RDS i możliwość programowania stacji. Studentom z pewnością przypadnie do gustu funkcja dyktafonu, dzięki której nagramy na przykład wykład. Obecność dyktafonu wiąże się też z tym, że odtwarzacz będzie miał wbudowany mikrofon lub wejście na mikrofon zewnętrzny, co zwiększy jego wymiary. Funkcjonalność urządzenia zwiększy też w znacznym stopniu port USB, czyli sposób łączenia obecny dziś w większości sprzętów rtv (komputery, radia samochodowe, wieże, telewizory itp.).

Rodzaj pamięci w odtwarzaczach mp3

W większości odtwarzaczy mp3 stosuje się pamięć typu flash, która pozwala zachować niewielkie rozmiary i małą wagę tego typu urządzeń. Drugim typem pamięci jest dysk twardy, stosowany przykładowo w bardziej zaawansowanych urządzeniach Apple. Dysk twardy jest jednak zdecydowanie cięższy i większy a także bardziej narażony na uszkodzenia w razie upadku. Do zalet dysku twardego należą z pewnością duże pojemności jakie oferuje (nawet 160 GB). Pamięć typu flash, odporniejsza na usterki najczęściej oferuje pojemność rzędu 1 – 16 GB. Pojemność odtwarzacza mp3 można czasem łatwo zwiększyć dzięki możliwości podłączenia kart pamięci. Duża ilość pamięci oferuje użytkownikowi możliwość posiadania pod ręką wszystkich ulubionych płyt co jest niewątpliwą zaletą, ale im większa pamięć wbudowana danego urządzenia tym zdecydowanie wzrasta jego cena – dlatego jeśli lubimy mieć przy sobie całą swoją płytotekę musimy liczyć się z tym, że cena odtwarzacza dającego nam taką możliwość będzie większa.

Rodzaje zasilania w odtwarzaczach mp3

Do wyboru jeśli chodzi o sposób zasilania odtwarzacza mp3 mamy zasilanie dedykowane lub bateryjne. Zaletą wbudowanych akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych jest fakt, że nie wymagają aż tak częstego ładowania jak akumulatory AA lub AAA. Zaletą tych drugich z kolei jest fakt, że w razie potrzeby można dokupić baterie AA lub AAA w niemal każdym kiosku. Od pojemności akumulatorów zależy czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu, im więcej deklarowanych przez producenta amperogodzin, tym oczywiście dłużej będziemy mogli słuchać muzyki.

Producenci i ceny odtwarzaczy mp3

Philips, Sony, Creative, Manta, SanDisk, Apple; wszyscy Ci producenci posiadają ofertę odtwarzaczy mp3, w której każdy znajdzie coś dla siebie, od prostych urządzeń bez wyświetlacza (ceny od 50 zł), po te bardziej zaawansowane z dużym wyświetlaczem i bogactwem funkcji (ceny od 250 zł). Producentów odtwarzaczy mp3 jest bardzo wielu. Najczęściej jednak to nie marka decyduje o tym, czy urządzenie spełni nasze oczekiwania czy nie. Najważniejszą kwestią jest zapoznanie się z podstawowymi parametrami i dokonanie porównanie odtwarzaczy mp3 pod kątem własnych potrzeb.

Tagi kategorii: mp3 player, mp3 odtwarzacz, mp3 odtwarzacza
Cache: 0.0307 s. (IBM5-fcgi)