Ranking odtwarzaczy mp4
Zobacz następne
Odtwarzacze mp4

Odtwarzacze mp4

O Odtwarzaczach mp4

Odtwarzacze MP4 różnią się od odtwarzaczy MP3 tym, że zostały wyposażone w kilka dodatkowych parametrów, w tym między innymi w możliwość odtwarzania filmów oraz fotografii, a także różnych plików tekstowych (w tym coraz popularniejszych ebooków). Odtwarzanie to jest możliwe dzięki zastosowaniu wyświetlaczy LCD lub LED, na które kupując odtwarzacze mp4 warto zwrócić szczególną uwagę. Dodatkowe parametry, w które również wyposażonych jest większość mp4, to odbiornik radiowy oraz dyktafon. Ze względu na różną ocenę jakości wszystkich danych technicznych w różnych rodzajach odtwarzaczy warto przed zakupami zrobić porównanie cen mp4 oraz dokładnie przeczytać ich opisy.

Pojemność pamięci w odtwarzaczach mp4

Jeśli chcemy, by na naszym odtwarzaczu mp4 zmieściło się dużo filmów i innego rodzajów plików, wtedy kupując odtwarzacz musimy zwrócić uwagę na to, by miał on odpowiednio dużą pojemność pamięci.

W mp4 jako nośnik danych wykorzystywane są zazwyczaj dyski twarde (HDD). Są one w stanie pomieścić nawet do 160 GB danych, czyli ponad pięć tysięcy plików muzycznych w formacie mp3. Za odtwarzacze z tą największą pojemnością zapłacimy ceny około 200 zł, a im mniejsze będą możliwości pamięci, tym ceny odtwarzaczy mp4 będą niższe. Trzeba zaznaczyć, że duże dyski twarde mają niestety jedną wadę: zużywają bardzo dużo energii, przez to im są one większe, tym średni czas pomiędzy jednym ładowaniem mp4 a drugim skraca się.

Oprócz wbudowanych dysków twardych w odtwarzaczach mp4 spotyka się również gniazda pozwalające na zwiększenie pojemności urządzeń poprzez podłączenie zewnętrznych kart pamięci (zwłaszcza różnych odmian kart SD).

Ekrany w odtwarzaczach mp4

Ekrany w odtwarzaczach mp4 posiadają różne wymiary przekątnych. Standardem są obecnie wyświetlacze posiadające przekątną od 2 cali do 4 cali, ale coraz częściej spotykane są większe przekątne. Im ten parametr odtwarzaczy mp4 wyższy, tym zużycie energii oraz ceny są wyższe.

Zastanawiając się nad tym, z jakim ekranem odtwarzacz mp4 kupić, warto również zwrócić uwagę na technologię w nim użytą. Jeszcze do niedawna w omawianych odtwarzaczach wykorzystywano głównie ekrany LCD. Jednak wraz z dążeniem do udoskonalenia odtwarzaczy, producenci postanowili zacząć zmieniać ekrany LCD na ekrany diodowe LED. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zużycia energii przez całe urządzenia, a także na poprawę kontrastu oglądanego obrazu, co jest oczywiście wielką zaletą.

Aby zapewnić sobie najlepszy komfort oglądania na odtwarzaczach mp4 warto zapłacić za nie wyższe ceny, w zamian za które dostaniemy bardzo dobrą rozdzielczość ekranów (nawet 480x270), 16 milionów kolorów oraz możliwość regulacji jasności wyświetlacza.

Dodatkowe parametry odtwarzaczy mp4

Aby w jak najbardziej komfortowy sposób można było korzystać z odtwarzaczy mp4 warto, by posiadały one kilka dodatkowych funkcji podnoszące ich ocenę jakości.

Zaletami dobrych odtwarzaczy mp4 będą między innymi: możliwość programowania kolejności odtwarzania plików, odtwarzanie losowe, tworzenie playlisty, sortowanie po tytułach, albumach bądź wykonawcach oraz funkcja przewijania.

Ciekawym parametrem (obecnym w iPodach) jest też funkcja VoiceOver. Pozwala ona na głosowe informowanie użytkownika o tym, kto wykonuje utwór i jaki jest jego tytuł. Gdy poziom naładowania baterii będzie zbliżał się do dolnej granicy, wtedy odtwarzacz również poinformuje o tym głosowo.

Osobom, które potrzebują nagrywać różne dźwięki (np. studentom), przyda się też możliwość używania odtwarzaczy mp4 jako dyktafonów. Trzeba jednak zaznaczyć, że ocena jakości nagrań z mp4 jest zazwyczaj gorsza od oceny jakości nagrań z urządzeń przeznaczonych do profesjonalnego rejestrowania dźwięków.

Odtwarzacze mp4 często wyposażone są także w radio. Aby działało ono bez zarzutów dobrze jest, by posiadało modułową informację cyfrową (RDS), która pozwoli na automatyczne dostrojenie radia w momencie wystąpienia różnych szumów oraz na wyświetlanie informacji o utworach, które są w danej chwili prezentowane.

Dla najbardziej wymagających użytkowników powstały natomiast odtwarzacze mp4 wyposażone w tunery TV, obsługę gier flash z wibracją oraz nawigację za pomocą G-sensora. Wszystkie te trzy parametry znajdziemy między innymi w odtwarzaczu iRiver B30.

Ceny i producenci odtwarzaczy mp4

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów odtwarzaczy mp4. Różnią je od od siebie dane techniczne, wymiary, a także ceny. Wszystkie te rzeczy warto porównać zanim zdecydujemy się na to, jaki odtwarzacz mp4 kupić.

Najpopularniejszymi producentami odtwarzaczy mp4 są obecnie firmy: Creative, Sony, SanDisk, Philips i Pentagram. Ceny oferowanych przez nich odtwarzaczy mp4 zaczynają się nawet od kilkudziesięciu złotych. Ceny droższych odtwarzaczy mp4, cechujących się licznymi zaletami, to natomiast około1500 zł.

Tagi kategorii: mp4, mp4 player, mp4 odtwarzacz
No-cache: 0.5089 s. (IBM5-fcgi)