zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking projektorów

Projektory

-3 014 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Projektory

O projektorach

Nowoczesne projektory to sprzęty, dzięki którym na dużym ekranie bądź białej, gładkiej ścianie, można wyświetlić obraz zapisany na komputerze bądź na przykład przeźroczach. Dzięki temu prowadząc prezentację dla większej ilości osób nie trzeba każdej z niej dawać osobnych, drukowanych materiałów, co znacznie ułatwia pracę. Na projektorach można też wyświetlać na przykład zdjęcia z wakacji czy filmy, które chce się obejrzeć razem z najbliższymi. Zanim jednak kupi się odpowiedni projektor, dobrze jest bliżej przyjrzeć się jego parametrom, a także producentom, jacy działają na rynku tego typu urządzeń.

Najistotniejsze dane techniczne projektorów

Aby obraz wyświetlany przez projektory był odpowiednio wyraźny, ważny jest parametr określany jako jasność. Najprostsze urządzenia mają jej wartość zaczynającą się od około 600 ANSI lm, zaś w tych najbardziej zaawansowanych jasność może przekraczać nawet 5 000 ANSI lm. Z formatów obrazu najpopularniejsze są 16:9 oraz 4:3, przy czym pierwszy jest odpowiedniejszy do projektorów podłączanych do kina domowego, zaś drugi – do tych łączonych z komputerami. Z dostępnych rozdzielczości procesorów warto wymienić WVGA (854 x 480 px), WSVGA (1024x 576 px), WXGA (1280 x 720 px) czy HDTV (1920 x 1200 px). Oczywiście im większa rozdzielczość, tym lepiej dla użytkownika.

Kolejna kwestia to złącza, które powinny znaleźć się w kupowanym projektorze. Obecnie podstawowe to RCA Video, S-Video, D-Sub, HDMI, DVI oraz USB. Z najpopularniejszych technologii wyświetlania warto natomiast wymienić DLP oraz LCD. DLP zapewnia większy kontrast i lepsze odwzorowanie obrazów, za to LCD jest bardziej energooszczędna, ale może prowadzić do „rozpikselizowywania” obrazów.

Zakup projektora to wydatek rozpoczynający się od około 100 zł. Te najtańsze modele sprawdzą się zwłaszcza do użytku domowego. Najdroższe projektory, dedykowane zwłaszcza zastosowaniom biznesowym czy akademickim, mają natomiast ceny sięgające do nawet ponad 200 000 zł. Firmy od lat działające w branży projektorów to między innymi: Panasonic, Sony, Sanyo, JVC, Acer, Benq, Epson, Asus, Casio, Philips, Sharp czy Vivitek.

Tagi kategorii: projektor, projektory, rzutnik
^
No-cache: 0.5407 s. (IBM5-fcgi-2)