zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking radiobudzików

Radiobudziki

-221 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Radiobudziki

O Radiobudzikach

Radiobudziki znane i wykorzystywane są już od przynajmniej kilku lat. Dzięki nim rano użytkownik nie spóźni się do pracy lub szkoły, a w dzień czy wieczorem towarzyszyły będą mu muzyka i głosy spikerów prezentowane przez wybraną stację radiową. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia jednak, że w radiobudzikach pojawia się się coraz więcej nowoczesnych funkcji. Jakie radiobudziki kupić to więc pytanie, które nie jest bezpodstawne. Podczas zakupów oprócz funkcji trzeba spojrzeć na dane techniczne, ich ocenę jakości, producentów, a także porównanie cen radiobudzików. Działania te pozwolą na poznanie najlepszych rodzajów radiobudzików oraz sprawią, że będzie się wiedziało, na co zwrócić szczególną uwagę kupując radiobudziki.

Najważniejsze radiowe parametry radiobudzików

Tuner, a zwłaszcza jego rodzaj, powinien być jedną z ważniejszych rzeczy przy zakupie radiobudzika. Tańsze radiobudziki, a także te utrzymane w stylistyce klasycznej bądź retro, posiadają tunery analogowe. Aby przy ich pomocy wyszukać konkretną stację radiową, należy przekręcić pokrętło wprawiające w ruch wskazówkę znajdującą się na skali. Z kolei tuner cyfrowy automatycznie przeszuka fale w poszukiwaniu stacji i poinformuje nas o wynikach wyszukiwania na specjalnym wyświetlaczu.

Moc radioodbiornika informuje między innymi o tym, jak głośno będzie można słuchać dźwięków płynących z niego. Zapisuje się ją zazwyczaj według wzoru 2 x n W, przy czym cyfra mówi o liczbie głośników, a n – o mocy każdego z nich. Im większa wartość n, tym wrażenia słuchowe będą lepsze.

Funkcje odbioru mono i stereo są przydatne wtedy, gdy użytkownik lubi słuchać różnych stacji radiowych, z których każda może być dostarczana z sygnałem o różnym natężeniu. Tryb stereo zapewnia lepszy dźwięk, ale też w przypadku słabego sygnału może podnosić poziom szumów o nawet 10 dB. Z kolei w trybie mono dźwięki są słabsze, ale przy tym mają mniejsze zakłócenia.

RDS, czyli Radio Data System, jest sygnałem wysyłanym przez rozgłośnie radiowe zawierającym cyfrowo zakodowane treści, które prezentowane są na ekranie radiobudzika. Najczęściej dostarczanymi informacjami są nazwa stacji, tytuł i wykonawca utworu, godzina oraz data. Dzięki RDS sygnał radiowy jest też automatycznie dostrajany, co gwarantuje lepsza jakość odbioru.

Najważniejsze funkcje radiobudzików

Budzenie poprzez włączenie odpowiedniego alarmu to najważniejsza z funkcji radiobudzików. Nowoczesne radiobudziki oprócz tradycyjnych rozwiązań, takich jak wbudowany rodzaj alarmu czy budzenie radiem, pozwalają też na ustawienie budzenia dźwiękiem pochodzącym z karty pamięci czy nośnika USB. Wybrane modele umożliwiają także ustawienie kilku alarmów w ciągu jednego dnia, co sprawdzi się między innymi wtedy, gdy z jednego budzika będą chciały o różnych porach skorzystać dwie osoby. Istotna może się okazać również możliwość ustawienia odmiennego czasu budzenia dla poszczególnych dni tygodnia, co uwolni korzystających od konieczności pamiętania o nastawieniu budzika.

Drzemka to funkcja, którą posiada większość ze sprzedawanych obecnie radiobudzików. Pozwala ona na dospanie jeszcze kilku minut, co rano jest niekiedy wręcz zbawienne. Gdy więc uruchamia się alarm, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk i bez obaw spać dalej przez kolejną chwilę. Niektóre radiobudziki pozwalają na ustawienie okresu czasu, co jaki uruchamia się drzemka, oraz na zaprogramowanie ilości drzemkowych powtórzeń.

Stacja pogodowa jest ciekawym rozwiązaniem, o umieszczenie którego dbają coraz częściej producenci radiobudzików. Specjalne czujniki mogą mierzyć tak temperaturę i wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia, jak i te panująca na dworze. Funkcja ta polecana jest między innymi wszystkim tym, którzy mają niekiedy problem z dopasowaniem stroju do pogody.

Projektor w radiobudzikach odpowiada za to, by czas przez te urządzenia wskazywany wyświetlany był nie tylko na ekranie, ale tez na innej wybranej przez użytkownika powierzchni (suficie, ścianie, meblu etc.). Dzięki projektorowi można ustawić radiobudzik na niskiej szafce czy stoliku i nie mieć potrzeby wstawania z łóżka w celu odczytania aktualnej godziny.

Czujnik ruchu to świetny gadżet dla tych, którzy rano nie zawsze są w stanie znaleźć przycisk wyłączający radiobudzik. Obecność czujnika ruchu sprawia, że wyłączenie alarmu odbyć się będzie mogło poprzez machnięcie na przykład ręką. Zazwyczaj jednak czujnik ruchu przełącza sprzęt w funkcję drzemki, po upływie której i tak należy nacisnąć odpowiedni guzik.

Timer to ostatnie z ważnych rozwiązań spotykanych w radiobudzikach. Dzięki niemu można zasnąć przy włączonym radiu bez obaw, że będzie ono działało, a więc i pobierało prąd, do samego rana. Wystarczy, że ustawi się czas automatycznego wyłączenia, a urządzenie samo zadba o resztę.

Ceny i producenci radiobudzików

Radiobudziki mogą być tak bardzo prostymi, jak i dość rozbudowanymi sprzętami. Dlatego też ceny radiobudzików mogą być bardzo zróżnicowane. Przeprowadzone porównanie cen radiobudzików pokazuje, że najtańsze z tego typu urządzeń kupić można za około 30 zł, zaś najdroższe – za około 700-800 zł.

Przy zakupie tych nowoczesnych urządzeń ważni są także producenci radiobudzików. Należą do nich takie firmy jak: JVD, Philips, Sony, AEG-Electrolux, Grundig, Lenco, Panasonic, TDK, Thomson, Overmax, Elta czy Clatronic.

Tagi kategorii: radiobudzik, radiobudziki, radiobudzika
^
No-cache: 0.5495 s. (IBM5-fcgi-2)