zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking słuchawek

Słuchawki

-3 880 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Słuchawki

Zakup odpowiednich słuchawek to bardzo ważna kwestia. Powodów, dla których decydujemy się zwrócić uwagę na ten asortyment, jest wiele. Słuchawki pozwalają umilić podróż do pracy lub szkoły, mogą stanowić element niezbędny w przypadku, w którym musimy odizolować się od otoczenia by nie przeszkadzać innym w wykonywaniu ich obowiązków, wreszcie nowoczesne słuchawki pozwalają też cieszyć się niesłychaną jakością dźwięku, zatem porównanie rodzajów słuchawek i ich cen to czynność niezbędna przed dokonaniem zakupu. Słuchawki wyróżniają się kilkoma ważnymi parametrami, względem których możemy dokonać ich klasyfikacji i dzięki temu świadomie wybrać najlepsze dla nas.

Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe

Słuchawki przewodowe to, jak sama nazwa wskazuje, sprzęt audio, za pomocą którego możemy słuchać muzyki i innych dźwięków poprzez podłączenie go do źródła muzyki za pomocą kabla. Najczęściej słuchawki wyposażone są w wejście jack (6,3 mm) i mini jack (3,5 mm). Warto zwrócić uwagę na ten parametr, który często decyduje o tym, czy dany model słuchawek będziemy mogli podczepić do naszego komputera lub odtwarzacza (warto pamiętać, iż na rynku dostępne jest wiele przejściówek, więc można wybrać dowolny wtyk). Natomiast słuchawki bezprzewodowe odbierają sygnał dźwiękowy najczęściej za pomocą technologii Bluetooth – oznacza to w skrócie, że muzyki lub radia możemy słuchać swobodnie poruszając się po domu, a źródłem dźwięku będzie np. smartfon. Zakres działania słuchawek bezprzewodowych jest określany przez producentów. Zalety i wady obu rozwiązań są dość oczywiste – słuchawki przewodowe w pewien sposób ograniczają użytkownika, najczęściej kabel ma długość około dwóch metrów i tylko na tyle możemy się oddalić od źródła dźwięku (ponownie: można skorzystać z przedłużaczy, jednak mogą one nieznacznie wpłynąć na jakość dźwięku), zaś bezprzewodowe już tego problemu nie stwarzają, ich cena jest jednak wyższa niż modeli przewodowych, a jakość dźwięku często znacznie gorsza.

Słuchawki otwarte i zamknięte

Dalej mamy słuchawki otwarte i zamknięte. Pierwsze określenie oznacza, że podczas słuchania nie jesteśmy izolowani od otoczenia, docierają do nas dźwięki z zewnątrz, zaś dźwięk słyszany w samych słuchawkach jest bardziej przestrzenny. Ten typ nadaje się doskonale do słuchania muzyki, gdzie potrzebujemy czystej, klarownej i dużej sceny, a także jak najwierniejszego odwzorowania dźwięku (koncerty, muzyka klasyczna). Słuchawki zamknięte pozwalają skupić uwagę tylko na muzyce, stanowią barierę pomiędzy użytkownikiem i otoczeniem, dlatego świetnie sprawdzą się w środkach komunikacji oraz wszędzie tam, gdzie hałas może przeszkadzać. Do ich wad należy zaliczyć grzanie ucha (z pomocą przychodzą welurowe "pady", czyli nauszniki). 

Słuchawki douszne i nauszne

Wyróżnia się także słuchawki nauszne oraz douszne. Nauszne mają postać dwóch muszli połączonych kabłąkiem, które umieszcza się na głowie. Powszechnie uważa się że ten typ słuchawek jest bezpieczniejszy dla słuchu ponieważ dźwięk nie jest prowadzony bezpośrednio do kanału słuchowego – najważniejsza w tym względzie jest jednak jakość wykonania. Słuchawki douszne, potocznie zwane pchełkami, są zdecydowanie bardziej dyskretne - umieszcza się je w uchu (często w kanale słuchowym – słuchawki dokanałowe), zaś dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają znacznie ograniczyć zagrożenia dla słuchu użytkownika płynące z racji ich stosowania. Bez wątpienia są idealne dla osób, którym zależy na słuchawkach nierzucających się w oczy oraz odpowiednich do uprawiania sportu – często wyposażone są w specjalne mocowania, które zapobiegają przed ich wypadaniem podczas biegu lub jazdy na rowerze. Jeżeli chodzi o jakość dźwięku, tutaj również jedynym ograniczeniem jest budżet oraz sprzęt, z którego będziemy czerpać dźwięk. 

Rodzaje zastosowań słuchawek

Parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek, jest pasmo przenoszenia. Od niego zależy to, jak będzie wyglądało odwzorowanie niskich i wysokich tonów, a także jak "równo" zagrają w poszczególnych pasmach. Najlepiej jeśli ta wartość deklarowana przez producenta zaczyna się jak najmniejszą cyfrą a kończy jak największą. Pasmo przenoszenia rozpoczynające się od 8-10 Hz zapewni dobre, głębokie brzmienie basów, zaś kończące się na przykład na 25 000 Hz sprawi, że również wysokie tony będą słyszalne w doskonałej jakości.

Pasmo przenoszenia w słuchawkach

Ceny słuchawek mogą się bardzo różnić. W przypadku tego rodzaju sprzętu jednak najczęściej wyższa cena oznacza też dobrą jakość. Tacy producenci jak AKG, Denon, Sennheiser czy Beyerdynamic znani są z produkcji sprzętu o bardzo dobrych parametrach, często wykorzystywanego przez profesjonalnych muzyków – zaawansowane słuchawki sygnowane tymi markami mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak z pewnością znajdziemy też propozycje, których ceny będą zdecydowanie bardziej przystępne. Melomani znajdą słuchawki w cenach kilkuset złotych, które zapewnią bardzo dobrą jakość dźwięku. Philips, Creative czy Sony posiadają natomiast w swojej ofercie wiele typów słuchawek, które pozwolą cieszyć się ulubionymi utworami już w cenie 50 zł.

Producenci i ceny słuchawek

Ceny słuchawek mogą się bardzo różnić. W przypadku tego rodzaju sprzętu jednak najczęściej wyższa cena oznacza też dobrą jakość. Tacy producenci jak AKG, Denon, Sennheiser czy Beyerdynamic znani są z produkcji sprzętu o bardzo dobrych parametrach, często wykorzystywanego przez profesjonalnych muzyków – zaawansowane słuchawki sygnowane tymi markami mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jednak z pewnością znajdziemy też propozycje, których ceny będą zdecydowanie bardziej przystępne. Melomani znajdą słuchawki w cenach kilkuset złotych, które zapewnią bardzo dobrą jakość dźwięku. Philips, Creative, Superlux czy Sony posiadają natomiast w swojej ofercie wiele typów słuchawek, które pozwolą cieszyć się ulubionymi utworami już w cenie 50 zł.

Tagi kategorii: do słuchawki tv, do słuchawki telewizora, słuchawki tv
^
Cache: 0.0164 s. (IBM5-fcgi-1)