zamknij
Rozdzielczość
Odświeżanie
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking telewizorów LED

Telewizory LED

-398 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Telewizory LED

Telewizory LED

O Telewizorach LED

Odpowiedzią na stale rosnące wymagania użytkowników oglądających telewizję są telewizory LED. W telewizorach LED poprawione zostały słabe punkty ich poprzedników oraz połączone zalety telewizorów plazmowych oraz LCD. Jednak na rynku jest dostępnych dużo różnych telewizorów LED, różniących się od siebie parametrami, wymiarami, a także cenami. Dlatego przed zakupem telewizora warto dokonać ich szczegółowego porównania.

Technologia LED

Telewizor LED to nowa generacja LCD. Główna różnica polega na jego podświetlaniu, a dokładniej: tradycyjne podświetlanie fluorescencyjnymi lampami (obecne w telewizorach LCD) zastąpione zostało podświetleniem diodami. Ilość tych diod oraz ich rozmieszczenie decyduje o jakości oglądanego obrazu. Przewaga diod nad lampami polega na tym, że można podświetlić tylko część ekranu. Dzięki temu telewizor LED może generować obraz, którego poszczególne części są bardzo ciemne, a inne bardzo jasne, oraz występują żywsze kolory. Za pomocą technologii LED niebo, które jest pokazywane w telewizorze, może być zarówno piękne jak za oknem.

Rodzaje technologii LED

W technologii LED wykorzystuje się dwa rodzaje podświetleń: bezpośredni (Direct) i krawędziowy (Edgelit). Od tego, który rodzaj jest zastosowany zależy to, jaka jest grubość telewizorów. Modele Direct posiadają diody LED rozmieszczone wzdłuż całego tylnego panelu ekranu, w kilku bądź kilkunastu strefach. Im więcej tych stref, tym lepsza jakość obrazu. Dzięki temu światło rozmieszczone jest równomiernie. Według ekspertów ten typ oświetlenia daje lepszą jakość obrazu, ale wadą jest to, że telewizory są podobnej grubości jak standardowe telewizory LCD.

Natomiast modele Edgelit grupują diody LED na krawędziach telewizora. Oznacza to, że światło jest emitowane w nich przez dwie listwy po bokach panelu. Może to przyczynić się do nierównomiernego rozmieszczenia światła. Ten typ podświetlenia pozwala jednak na budowę bardziej cienkich telewizorów. Mają one tylko po kilka centymetrów grubości, co czyni je bardzo atrakcyjnymi wizualnie.

Kolejną zaletą telewizorów LED jest oszczędność energii. Jest to przydatne, ponieważ telewizory należą do urządzeń elektronicznych, z których najwięcej się korzysta. Ilość zalet LCD jest duża, co wiąże się z wyższą ceną niż telewizorów plazmowych czy LCD. Warto jednak zainwestować w droższy sprzęt, aby potem zaoszczędzić na energii oraz mieć lepszą jakość obrazu.

Parametry telewizorów LED

Przy zakupie telewizorów LED warto zwrócić uwagę na porównanie cen oraz parametrów. Dane techniczne warte uwagi to: przekątna ekranu, jego rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania.

Ceny telewizorów LED zaczynają się od 750 zł. Jednak te najtańsze to telewizory o małych matrycach, które nadają się tylko do niewielkich pomieszczeń. Na rynku można znaleźć telewizory o przekątnych: 19-59 cali. Aby dobrać odpowiednią wielkość matrycy dla siebie należy wybrać ekran nie większy niż pięciokrotność odległości, z której będziemy oglądać.

Większość telewizorów LED ma rozdzielczość Full HD 1920x1080 pikseli, w formacie obrazu 16:9. Technologia Full HD zauważalna jest dopiero przy przekątnych 30” i przy oglądaniu telewizji satelitarnej. Jest absolutnie warta swojej ceny.

Kolejny parametr, na jaki warto zwrócić uwagę przy zakupie telewizorów LED, to ich częstotliwość odświeżania. Odnosi się ona do dynamiki obrazu. Podawana jest w hercach (Hz). Im jest wyższa, tym lepiej. Najmniejsza częstotliwość odświeżania w telewizorach LED to 50-60 Hz. Jednak warto wybrać te o wartości 100-600 Hz, aby cieszyć się lepszą dynamiką obrazu.

Dodatkowe funkcje w telewizorach LED

Dodatkową, niezwykle praktyczną funkcją w niektórych telewizorach LED, jest wprowadzona funkcja korzystania z Internetu. Dzięki niej będzie można mieć bezpośredni dostęp do popularnych serwisów internetowych z filmami (np. Ipla). Oprócz tego można będzie również bezprzewodowo korzystać z plików będących w pamięci naszego komputera. Także w samej pamięci telewizora LED znajdziemy interaktywną rozrywkę. Należą do niej: galeria obrazów, gry, przepisy kulinarne, ćwiczenia fitness oraz bajki dla dzieci, które można uzupełnić o dodatkowe treści publikowane na stronie internetowej.

Telewizory LED można także spotkać z funkcją 3D. Są to telewizory dla wymagających i lubiących nowoczesność. Każdy z telewizorów LED 3D jest wyposażony w technologię konwersji 2D do 3D, która pozwala oglądać dowolny film, mecz czy program TV w trzech wymiarach. Dzięki tej funkcji można poczuć się jak w kinie.

Producenci telewizorów LED

Na rynku obecnie występuje wiele rodzajów i producentów telewizorów LED. Pierwszą firmą, która wprowadziła telewizory LED na rynek, był Samsung, następną – LG. Później do oferty telewizorów LED dołączyły produkty firm: Sony, Panasonic, Sharp. Warto zapoznać się z ich ofertą, porównać ceny a następnie wybrać odpowiedni telewizor dla siebie.

Tagi kategorii: led telewizory, led telewizor
^
Cache: 0.0151 s. (IBM5-fcgi-2)