zamknij
Rozdzielczość
Odświeżanie
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking telewizorów LED

Telewizory LED

-432 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Telewizory LED

Telewizory LED – najważniejsze informacje przed zakupem

Niektórzy wieszczyli upadek telewizji przez wzgląd na rozwój Internetu. Tymczasem technologia telewizyjna ma się bardzo dobrze i ciągle jest doskonalona. Współczesne odbiorniki nie tylko przekazują sygnał ze stacji TV. Potrafią znacznie więcej.

Rodzaje technologii LED

Od 2015 r. kupienie nowego telewizora plazmowego jest prawie niewykonalne. Stało się tak przez wzgląd na szybki rozwój technologii Liquid Cristal Display, czyli LCD. Co ciekawe, wyświetlacze tego rodzaju znajdują się obecnie w większości dostępnych na rynku sprzętów. Ciekłe kryształy mogą być mniej lub bardziej przezroczyste – wszystko zależy od ich napięcia i wartości. Matryce tego rodzaju nie są w stanie świecić po prostu same z siebie. Muszą być podświetlane z tyłu. Do tego celu wykorzystuje się diody LED, które umieszcza się wzdłuż bocznych krawędzi ekranu. To właśnie dlatego nowe telewizory są takie szczupłe.

Przyszłość to telewizja OLED. W tego typu sprzętach pojedyncze diody (tzw. diody organiczne) tworzą poszczególne piksele. Każdy piksel świeci niezależnie. Póki co taka technologia jest jednak dosyć droga.

Parametry telewizorów LED

Wybierając telewizor LED należy zwrócić uwagę m.in. na częstotliwość odświeżania. Jest to parametr informujący o tym, jak często obraz jest aktualizowany na ekranie. Zbyt niska wartość ma wpływ na brak ostrości w przypadku dynamicznych scen. Standardowo w telewizorach LED parametr częstotliwości odświeżania wynosi 100 Hz (w niektórych modelach nawet 400 lub 600 Hz).

Oczywiście trzeba także znaleźć informacje o rozdzielczości. Ten parametr określany jest w liczbie punktów w pionie i poziomie. Im więcej punktów, tym bardziej szczegółowy obraz. Aktualnie najbardziej popularne rozdzielczości to 1366x768 (HD Ready), 1920x1080 (Full HD) oraz 3840x2160 (4K).

Format ekranu to proporcje długości do wysokości. Najczęściej sprzedaje się ekrany 16:9 – określa się je jako ekrany panoramiczne. Istotnym parametrem jest również kontrast. Wartość ta wskazuje na to, ile razy najjaśniejszy punkt ekranu jest jaśniejszy od najciemniejszego.

Telewizory Smart TV

Coraz większą popularność zdobywają tzw. inteligentne telewizory. Umożliwiają one przeglądanie stron internetowych, korzystanie ze Skype, portali społecznościowych oraz płatnych i darmowych serwisów VOD. Telewizory tego rodzaju muszą mieć jednak dobry system operacyjny. W najpopularniejszych telewizorach instaluje się Android TV (system znany z obsługiwania tabletów i smartfonów), WebOS 3.0 (wykorzystuje go LG), Firefox OS (w telewizorach Panasonic) oraz Tizen (dedykowany dla urządzeń Samsung).

Rodzaje technologii LED

W technologii LED wykorzystuje się dwa rodzaje podświetleń: bezpośredni (Direct) i krawędziowy (Edgelit). Od tego, który rodzaj jest zastosowany zależy to, jaka jest grubość telewizorów. Modele Direct posiadają diody LED rozmieszczone wzdłuż całego tylnego panelu ekranu, w kilku bądź kilkunastu strefach. Im więcej tych stref, tym lepsza jakość obrazu. Dzięki temu światło rozmieszczone jest równomiernie. Według ekspertów ten typ oświetlenia daje lepszą jakość obrazu, ale wadą jest to, że telewizory są podobnej grubości jak standardowe telewizory LCD.

Natomiast modele Edgelit grupują diody LED na krawędziach telewizora. Oznacza to, że światło jest emitowane w nich przez dwie listwy po bokach panelu. Może to przyczynić się do nierównomiernego rozmieszczenia światła. Ten typ podświetlenia pozwala jednak na budowę bardziej cienkich telewizorów. Mają one tylko po kilka centymetrów grubości, co czyni je bardzo atrakcyjnymi wizualnie.

Kolejną zaletą telewizorów LED jest oszczędność energii. Jest to przydatne, ponieważ telewizory należą do urządzeń elektronicznych, z których najwięcej się korzysta. Ilość zalet LCD jest duża, co wiąże się z wyższą ceną niż telewizorów plazmowych czy LCD. Warto jednak zainwestować w droższy sprzęt, aby potem zaoszczędzić na energii oraz mieć lepszą jakość obrazu.

Dodatkowe funkcje w telewizorach LED

Dodatkową, niezwykle praktyczną funkcją w niektórych telewizorach LED, jest wprowadzona funkcja korzystania z Internetu. Dzięki niej będzie można mieć bezpośredni dostęp do popularnych serwisów internetowych z filmami (np. Ipla). Oprócz tego można będzie również bezprzewodowo korzystać z plików będących w pamięci naszego komputera. Także w samej pamięci telewizora LED znajdziemy interaktywną rozrywkę. Należą do niej: galeria obrazów, gry, przepisy kulinarne, ćwiczenia fitness oraz bajki dla dzieci, które można uzupełnić o dodatkowe treści publikowane na stronie internetowej.

Telewizory LED można także spotkać z funkcją 3D. Są to telewizory dla wymagających i lubiących nowoczesność. Każdy z telewizorów LED 3D jest wyposażony w technologię konwersji 2D do 3D, która pozwala oglądać dowolny film, mecz czy program TV w trzech wymiarach. Dzięki tej funkcji można poczuć się jak w kinie.

Tagi kategorii: led telewizory, led telewizor
^
No-cache: 0.3666 s. (IBM5-fcgi-1)