zamknij
Obsługa Full HD
HDMI
Wybierz zaznaczone
Ranking tunerów satelitarnych

Tunery satelitarne

-26 produktów
Filtruj
Sortuj

Tunery satelitarne

O tunerach satelitarnych

Telewizja satelitarna, a zwłaszcza przesył sygnału cyfrowego, upowszechniają się coraz bardziej i coraz więcej indywidualnych użytkowników decyduje się właśnie na taki sposób odbioru programów telewizyjnych. Istnieje kilka rodzajów tunerów satelitarnych, które różnią się ilością parametrów i sposobem dekodowania obrazu. Zanim zatem zdecydujemy się na zakup określonego tunera satelitarnego warto zapoznać się z klasyfikacją tego rodzaju urządzeń i dokonać porównania cen tunerów satelitarnych pod kątem naszych potrzeb.

Podział tunerów satelitarnych

Podstawowe podział tunerów satelitarnych to ten na analogowe i cyfrowe. Planowana cyfryzacja każe jednak przypuszczać, że dużo bardziej rozsądnym wyborem dla użytkowników będzie wybór tunerów cyfrowych, które umożliwią odbiór cyfrowej telewizji naziemnej, kiedy to sygnał analogowy ma być zupełnie wyeliminowany.

Tunery satelitarne cyfrowe dzielą się na tunery DVB i HDTV DVB. Te drugie pozwalają na odbiór sygnału w najwyższej rozdzielczości Full HD i przeznaczone są głównie do współpracy z telewizorami wielkogabarytowymi o dużych matrycach. Jeśli zatem jesteśmy posiadaczami zaawansowanego technicznie telewizora warto zainwestować w tuner satelitarny, który będzie dopasowany do jego możliwości.

Kompresja sygnału w tunerach satelitarnych

Przed zakupem tunera satelitarnego należy sprawdzić, jaki standard kompresji dźwięku i o brazu on obsługuje. Do wyboru mamy standard MPEG 2 i MPEG 4 oraz AC-2 (DD) i E-AC (DD+). O tym, jaki tuner satelitarny kupić, powinniśmy zdecydować po sprawdzeniu tego, w jakim standardzie nadawany jest sygnał interesujących nas kanałów.

Dodatkowe funkcje tunerów satelitarnych

Timeshift – to bardzo przydatna opcja, która umożliwia przewijanie wybranych audycji, jeśli określony fragment umknął naszej uwadze.

PVR – czyli personal video recorder to funkcja, która umożliwia nagrywanie filmów i programów telewizyjnych. W zależności od wyposażenia naszego tunera satelitarnego, zgrywać programy można na dysk twardy lub też na płytę DVD.

Dysk twardy – czyni z tunera satelitarnego bardziej wszechstronne urządzenie. Dzięki niemu w sytuacji, w której dany program nas zainteresuje, będziemy go mogli zatrzymać na dysku. Pojemność dysków twardych obecnych w tunerach satelitarnych może się różnić. Jeśli zakładamy, że nagrywać będziemy dużo i często, warto zaopatrzyć się w tuner z dyskiem twardym o dużej pojemności.

Odtwarzacz multimediów – tuner satelitarny może nie tylko służyć do odbioru sygnału cyfrowego, ale dzięki funkcji odtwarzacza może z powodzeniem zastąpić na przykład odtwarzacz DVD lub Blu-ray. Parametry, które powinny nas zainteresować jeśli chcemy posiadać to rozwiązanie, to rodzaj obsługiwanych płyt (na przykład DVD-R, DVD-RW) oraz obsługiwanych formatów (DviX, MKV itp.).

Port USB – dzięki temu złączu do tunera będzie można podłączyć przenośną pamięć USB, która umożliwi korzystanie z funkcji Timeshift lub PVR. Eliminuje to konieczność posiadania przez tuner wbudowanego dysku twardego – choć oczywiście konieczne jest w tej sytuacji dokupienie pamięci zewnętrznej o dużej pojemności.

Euroscart i HDMI – te wejścia gwarantują, że tuner będziemy mogli w ogóle do naszego telewizora podłączyć. Euroscart odnosi się do odbiorników kineskopowych, nowsze telewizory posiadają najczęściej wejścia HDMI.

Telewizja płatna czy darmowa?

Tunery satelitarne mogą być dostosowane do odbioru telewizji kodowanej (PAY TV) i darmowej, za którą nie musimy uiszczać dodatkowych opłat. Oczywiście kodowana telewizja wiąże się z tym, iż do jej odbioru będziemy potrzebowali specjalnej karty dostępowej, specjalnego rodzaju klucza-kodu, który otrzymujemy od danego usługodwacy. Oznacza to, że nasz tuner w takim przypadku powinien być wyposażony w specjalne wejście na tego typu kartę.

Należy zwrócić uwagę na to, do jakiego systemu należy nasza karta (obecnie w Polsce dostępnych jest osiem rodzajów systemów kodowania, przykładowo CONAX) tak, by dobrać urządzenie kompatybilne z nadawcą. Jeśli natomiast nie interesują nas płatne kodowane kanały i chcemy po prostu uzyskać dostęp do większej ilości bezpłatnych kanałów naziemnych, wtedy tuner dodatkowego wejścia na kartę mieć nie musi. W opisie producenta odnoszącym się do danego urządzenia musimy tylko sprawdzić, czy występuje określenie FTA – czuli Free to Air, które jest właśnie oznaczeniem dla tunerów obsługujących niekodowane kanały.

Ceny i producenci tunerów satelitarnych

Ceny tunerów satelitarnych mogą się bardzo różnić. Najprostsze sprzęty osiągają ceny 200-300 zł, można też wybierać spośród urządzeń bardziej zaawansowanych, najczęściej wyposażonych w dysk twardy, których ceny kształtują się na poziomie 1000 zł i więcej.

Najpopularniejsi producenci jeśli chodzi o tunery satelitarne to Ferguson i Cabletech. Posiadają oni w swojej ofercie zarówno tańsze modele tunerów satelitarnych, jak i te mające wyższe ceny.

Tagi kategorii: satelitarny tuner, do satelity tuner, do satelity tunery
^
No-cache: 0.4017 s. (IBM5-fcgi-1)