zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking wzmacniaczy audio

Wzmacniacze audio

-1 025 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Wzmacniacze audio

O Wzmacniaczach audio

Wzmacniacze audio są jednym z podstawowych sprzętów audiofilskich. Odpowiadają one za brzmienie i moc sygnału wyjściowego zestawu Hi-Fi. Porównując poszczególne modele wzmacniaczy łatwo zauważyć, że różnią się one między sobą specyfikacjami, jakością wykonania, a przede wszystkim - ceną. Warto więc przyjrzeć się poszczególnym ich parametrom, by dokonać dobrego i satysfakcjonującego zakupu.

Moc wzmacniaczy audio

Moc to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy parametr wzmacniacza audio. Producenci bardzo chętnie się nim chwalą, jednak należy uważać podczas porównywania mocy poszczególnych produktów. Moc może być bowiem podawana w różnych standardach, które znacznie się od siebie różnią. Najważniejszym jest jednak to, by odróżnić moc RMS od „mocy muzycznej”. Moc RMS to tak zwana moc ciągła, jaką oddaje wzmacniacz o nominalnej impedancji obciążenia. Określana jest ona jako znamionowa moc wyjściowa czyli ilość mocy, którą może wytworzyć wzmacniacz na znamionowej impedancji przy określonej częstotliwości przez dany czas, zazwyczaj 10 minut. Moc muzyczna z kolei to moc oddawana przez moment, po czym spada ona do wartości mocy ciągłej, czyli właśnie RMS. To, co powinno najbardziej interesować użytkownika, to wartość mocy RMS. Im będzie ona większa, tym mocniejszy i lepszy jest wzmacniacz. Słabe urządzenia cechują się dużym spadkiem mocy pomiędzy wartością RMS a wartością muzyczną, dlatego jest to zależność, na którą trzeba koniecznie zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu sprzętu.  

Pasmo przenoszenia we wzmacniaczach audio

Pasmo przenoszenia to przedział wyznaczający krańcowe wartości częstotliwości przenoszenia, w których moc spada o 3 dB. Im szersze jest pasmo, tym lepszy jest wzmacniacz i tym lepiej oddaje on dźwięk. Porządny sprzęt powinien cechować się pasmem przenoszenia w granicach 20-25000Hz. Wzmacniacze starego typu posiadały pasmo przenoszenia rzędu 40Hz-16kHz, co dzisiaj jest osiągalne nawet w słabej jakości radiach. Sprzęt z najwyższej półki może osiągać te wartości nawet w przedziale 0 Hz-100 kHz.

Obudowy wzmacniaczy audio

Ważnym elementem we wzmacniaczu audio jest obudowa, a zwłaszcza jakość jej wykonania. Należy wystrzegać się sprzętu z obudową plastikową. Zdecydowanie lepsze od nich są obudowy aluminiowe, które powinny mieć grubość większą niż 0,2 mm. Dzięki temu wzmacniacz będzie odpowiednio ekranowany względem innych urządzeń. Niektóre modele obudów wyposażone są we wzmacniającą belkę, wbudowaną we wzmacniacz. Zapobiega ona powstawaniu drgań, które mają wpływ na jakość dźwięku.

Złącza wzmacniaczy audio

Warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj złącz znajdujących się w kupowanym wzmacniaczu audio. Jeśli użytkownik korzysta z wielu rodzajów sprzętu muzycznego, powinien wybrać taki wzmacniacz, który pozwoli mu podłączyć do jak największej ilości urządzeń zewnętrznych. Poza złączem pozwalającym na podłączenie stacjonarnego sprzętu Hi-Fi, przydać się może złącze gramofonowe. Dzięki niemu dźwięk czarnych płyt zabrzmi jak nigdy dotąd. Co więcej, wiele wzmacniaczy oferuje podłączenie przenośnego sprzętu muzycznego, takiego jak MP3, lub specjalną stację dokującą na iPoda. W niektórych urządzeniach znajdziemy również złącze USB, umożliwiające podłączenie komputera oraz odtwarzanie muzyki bezpośrednio z dysku HDD.

Ceny i producenci wzmacniaczy audio

Na rynku audio znaleźć można szeroką gamę wzmacniaczy audio oraz producentów tworzących urządzenia z różnych półek cenowych. Najtańsze wzmacniacze audio mogą zostać zakupione nawet za 100 złotych, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie jest to sprzęt najwyższej klasy. Przeciętnie na dobry wzmacniacz trzeba wydać ok 1000-1500 złotych, a najdroższe modele mogą osiągnąć cenę aż 200 000 złotych.

Pośród producentów wzmacniaczy audio znajdziemy takie firmy jak: Cambrige Audio, Denon, Pioneer, Onkyo, Harman/Kardon czy AMC.

Tagi kategorii: wzmacniacz, domowego kina wzmacniacz, stereo wzmacniacz
^
No-cache: 0.3513 s. (IBM5-fcgi-1)